pH, ORP, and Titration, Combination Electrodes
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (43)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (29)
- (1)
- (1)
- (98)
- (24)
- (2)
- (11)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (3)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (93)
- (36)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (20)
- (179)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Flat Surface Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Measure flat, soft, moist, semi-solid or small volume samples with epoxy body flat surface pH electrodes.
Thermo Scientific™ Orion™ AquaPro™ Double Junction Combination pH Electrodes
Measure the pH of viscous liquid samples quickly, and accurately, with clog-resistant Orion™ AquaPro™ pH electrodes.
| Length (Metric) Cable | 1 m |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 32°F to 140°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Length (English) Cable | 39 in. |
| Junction | Open |
| Storage Requirements | Always store in pH storage solution, Orion 910001. Either store in a beaker of storage solution or reassemble in the storage bottle the electrode was provided with. |
| pH Relative Accuracy | ±0.02 |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 60°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl Double Junction |
Thermo Scientific™ Orion™ Double Junction Semi-Micro Stem Glass Bodied Combination pH Electrode
Top-performance, semi-micro pH electrodes to measure samples as small as 0.2 mL.
Thermo Scientific™ Orion™ Single Junction Thin Stem Glass Bodied Combination pH Electrode
Top-performance, semi-micro pH electrodes to measure samples as small as 0.2 mL
| Temperature (English) Operating | 32°F to 194°F |
|---|---|
| Precision | 0.02 |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Filling Solution Type | 4M KCl with Ag/AgCl |
| Material | Glass Body |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 90°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Mettler Toledo™ ORP/Redox Combination Electrodes: BNC Connector
Combination electrode for measuring oxidation/reduction potential. Mettler Toledo ORP/Redox Combination Electrodes produce measuring signal on the surface of the metal by an exchange of electrons with the oxidation-reduction of the measured medium.
| Diameter (English) | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 80°C |
| Length (Metric) Cable | 1 m |
| Length (Metric) | 12 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 176°F |
| Length (English) | 0.47 in. |
| Storage Requirements | 3mol/L KCl |
| For Use With (Application) | For measuring the oxidation/reduction power of solution |
| Type | InLab LE501 Redox |
| For Use With (Equipment) | pH meter |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Length (English) Cable | 0.72 in. |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Connector Types | BNC |
| Internal Reference | ARGENTHAL |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Flow pH Electrode
A glass pH electrode featuring the SteadyForce™ reference system to prevent the junction from clogging.
METTLER TOLEDO™ InLab™ Versatile pH Electrode Replaceable Ceramic Junctions
Set of 10 ceramic junctions.
OHAUS™ Starter™ pH Electrode
The Starter™ pH Electrode features a durable shaft built to withstand daily use. Includes a temperature sensor, which powers automatic temperature compensation and ensures accurate measurements.
| Type | pH Electrode |
|---|---|
| Connector Types | BNC |
Thermo Scientific™ Orion™ 8102BNUWP ROSS Ultra™ pH Electrode PROMO
When you purchase a Thermo Scientific™ ROSS™ pH Electrode, you’ll receive a ROSS Buffer Kit at no additional cost. Order using the catalog numbers below and your products will ship together.
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Sure-Flow™ Glass Bodied Combination pH Electrode
Attain stable, drift-free measurements of challenging samples using a sure-flow electrode with its unique free-flowing liquid-to-liquid junction.
Thermo Scientific™ Orion™ Single Junction Combination pH Electrodes
Confidently measure your samples with the Orion Silver Chloride pH electrodes.
| For Use With (Equipment) | Russell meters |
|---|---|
| pH Range | 0 to 14 |
| Storage Requirements | Store in Orion pH electrode storage solution 910001 |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Confidently maneuver and measure in the field or on the plant floor with Orion refillable epoxy body electrodes.
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Sure-Flow™ pH Electrode with Sure-flow junction, BNC connector PROMO
When you purchase a Thermo Scientific™ ROSS™ pH Electrode, you’ll receive a ROSS Buffer Kit at no additional cost. Order using the catalog numbers below and your products will ship together.
METTLER TOLEDO™ InLab™ Water Go pH Electrode
A pH electrode that ensures your entire portable measuring system is able to withstand wet and demanding environments (IP67 for a water-proof measurement).
Mettler Toledo™ pH Sensor InLab™ Expert Pro-DES™
A combination pH electrode with integrated temperature sensor, PEEK shaft, detachable cable and DES technology. Designed for general applications in the lab and outdoors; robust and maintenance-free.